ANASAYFA HAKKIMIZDA PSİKİYATRİ TEDAVİLER HASTALIKLAR PSİKİYATRİK TESTLER BİZE ULAŞIN
koza psikiyatri

 
 

Basında Biz

Vajinismusu terapi ile yenin!

Vajinismus, kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Günümüzde, vajinismus cinsel terapi ile tedavi edilebilen, olumlu sonuçlar almanın mümkün olduğu bir sorundur. Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilara Karahan konuyla ilgili merak edilenlere ışık tutuyor.

İLAÇ UYGULAMANIN TEDAVİDE YERİ VAR MI?

Vaginal girişteki kasılma anksiyolitik ilaçlar ve lokal anestezik uygulamalar ile ortadan kaldırılamaz. Ayrıca, çözüm gibi sonulan ve yaygın olarak toplumda itibar gören jel kullanımı, alkol alınması, genel anestezi altında ve uykuda cinsel birleşme girişimleri, hipnozla tedavi girişimleri sorunu çözmez.
Tedaviyi sağlamayan bu girişimlerin uygulanması ile sorunun çözülmediğini gören çiftin motivasyonu bozulur, sorunun çözümü olmadığına dair düşünceleri pekişir, aşılamayacak bir sorun olarak algılanmaya başlanır...

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Vajinismus kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen, ancak tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Bu arada cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğunu da söyleyebiliriz. Toplumda 10 kadından birinde görülmektedir.

Cinsel terapi, çoğunlukla çift görüşmesi şeklinde sürdürülür. Öncelikle çiftin yanlış inanışlarının düzeltilmesi, cinsel organlar-anatomik ve fonksiyonel yapıları ve sağlıklı cinsellikle ilgili bilgilendirme hedeflenir. Bu bilgilendirme ile birlikte çiftlere yönelik, evde yapılabilen davranış değişimine odaklı ödevler verilir. Genellikle bu tedavi, 4 ile 6 ay arasında, süresi 35-40 dakika olan, 12-24 terapi oturumuyla, sonucu tam düzelme olarak sonlandırılır.

Erkek partnerde eşe karşı olumsuz duygular, öfkelenme ve istenmediğine dair düşünceler ortaya çıkabilir. Bazen bu durum erkeğin cinsel fonksiyonlarına yansıyabilir sertleşme ve erken boşalma sorunları yaşanabilir. Bu nedenle cinsel tedavi sürecinde bu soruna sadece kadının sorunu değil, çiftin sorunu olarak ele almak ve çifti tedavi etmek gerekir. Çiftin tedavi için istekli olması sorunun çözümü için çok önemlidir. Motivasyonu iyi olan çiftler, daha kısa sürede tedaviyi bitirebilmektedirler.

Cinsel işlev bozukluklarının değerlendirirken; psikiyatri, üroloji ve jinekoloji gibi farklı disiplinlerin işbirliğini gerektirir. Bu disiplinler, birbirlerinin alternatifi olmak yerine birbirlerinin tamamlayıcısı olmaları önemlidir. Ancak böylesi bir bütünleşme sayesinde, cinsel sorunları olan birey ve çiftler tek bir meslek grubundan sağlayacakları yararın ötesinde, bütüncül bir yaklaşımdan yararlanma olanağına kavuşabilirler.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR? TEKRARLAR MI?


Tedavi sonrasında bu sorunun yinelenmesi beklenmez. Sorunu kadının değil, çiftin problemi olarak gören, tedavi için istek ve motivasyonu yüksek olan çiftlerde, tedavinin başarısı çok yüksektir.

 

 

 
Sayfa 1 - 9


Vajinismus Tedavisi

Depresyon tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Diğer

Vajinismus nedir? Depresyon Nedir? Panik Atak Nedir? Anksiyete (Bunaltı) Bozukluğu
Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar Depresyondan nasıl korunuruz ? Hangi kişiler panik hastalığına daha yatkındır? Obsesif -Kompulsif (Takıntı) Bozukluk
Vajinismus tek tip olarak mı görülür? Çocuk ve Ergenlerde Depresyon Panik bozukluk en sık hangi yaşta ortaya çıkar? Sosyal Fobi
Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Depresyon Belirtileri Nelerdir? Panik atak öldürür mü? Fobiler
İlaç Uygulamanın Tedavide Yeri Var mı? Depresyon belirtileri hep aynımıdır Panik atak ne kadar sürer? Tiroid ve Psikiyatri
Vajinismus Tedavisi Depresyon Tedavisi Panik Atak Tedavisi Psikosomatik Hastalıklar
Telif Hakkı © 2017 Koza Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Dilara KARAHAN Web Tasarımı: TEKNET TASARIM
Uyarı: Bu sitede yer alan hiç bir bilgi bir rahatsızlığın tanısını koymak ya da tedavi etmek amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi yalnızca bir uzmanın yapabileceği işlerdir.
Ruhsal bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatriste ya da klinik psikoloğa baş vurmalısınız.
anlaşmalı kurumlar iletişim ulaşım