parallax background

Çocuk ve Ergenlerde Depresyon

Depresyondan nasıl korunuruz ?
11 Aralık 2017
Depresyonun Nedenleri?
11 Aralık 2017

Depresyon en çok hangi kişilik özelliklerinde görülmeye eğilimlidir?

Çocuk ve Ergen: Depresyonun görünümü erişkinlerde görülenden farklıdır. Özellikle ergenlerde depresyon sosyal geri çekilme, agresif davranış, apati, uyku bozuklukları ve kilo kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir.Ayrıca bedensel yakınmalar, benlik saygısı sorunları, başkaldırıcı tutumlar, okul başarısında bozulma ve risk taşıyan davranışlar sergileme gibi özellikler de görülebilmektedir.

Özkıyım riski, ilişki problemleri, alkol-madde kullanımı gibi riskli durumların değerlendirilmesi önemlidir.

Yaşlılık Dönemi: Yaşlılık sınırı 60-65 yas olarak kabul edilmekte ve yaşlı grubu giderek artmaktadır. Depresyon yaşlılık döneminde sık görülen ruhsal bozukluklardan biridir.

Depresif belirtilerin yaşlılığın doğal sonucu olarak görülmesi, iştahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk gibi depresif belirtilerin tıbbi hastalıklara yüklenmesi nedenleriyle tanısı zor olarak ya da gecikmeli olarak konabilir. Tanı konulamayan depresyonda tedavi edilmeden doğal gidişe bırakılmaktadır. Yaşlı bireyler bu duygularını belirtmekte zorlandıkları için tedavide geç kalınabilir. Depresif duygudurum, isteksizliğin yanı sıra kaygı, sinirlilik, huzursuzluk, çocuksu davranışlar inatçılık, sürekli yakınma sızlanma, aşırı talep edicilik gibi maskelenmiş görünümler olarak ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>