parallax background

Depresyondan nasıl korunuruz ?

Depresyon Nedir?
11 Aralık 2017
Çocuk ve Ergenlerde Depresyon
11 Aralık 2017

Depresyon Nedir?

Ruh durumumuzu iyileştirmek ve yaşamımızın kontrolünü ele geçirmek için hareketsizlik ile mücadele etmek gerekir. Yapacağımız işleri planlamak ve yapmaktan hoşlandığımız işlerin sayısını artırarak hareketsizliği azaltabiliriz. Hobilerin ve spor aktivitenin de bu duruma katkısı olacaktır.

Uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek, yeterli süre kaliteli uyku ve vitamin-mineral içeriği zengin beslenmek de (omega-3, demir, bı2 ,folik asit gibi) duygudurumun düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Duygularımız ve onlarla birlikte zihnimizde oluşan düşüncelerimizi fark edip, düşüncelerimizdeki hataların yakalanarak daha mantıklı yanların bulunup olumsuz yöndeki yanlılıktan kurtulabilinir. Sizi belli durumlara karşı daha duyarlı hale getiren kişisel kuralların (aşırı katılık, aşırı mükemmeliyetçilik gibi) farkına varılarak , uç noktalara ulaşmadan değiştirilebilmesi ve esnetilebilmesi de duygudurumun düzeltilmesinde önem kazanır. (Bilişsel ve davranışçı terapiler de bu alandan yola çıkılarak ortaya atılan kuramlardan gelişmiştir)

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>