parallax background

Fobiler

Alzheimer Hastalığı
13 Aralık 2017
Depresyon Kadınlarda Daha Sıklıkla mı Görülür?
24 Ocak 2018

FobilerFobi , normalde korkulmayacak belli bir durum ya da belli bir nesne ile karşılaşınca ortaya çıkan korkudur. Kişi bu durumun ya da nesnenin karşısında bu denli korkulmayacağını bilir. Korkusunu anlamsız, yersiz bulur ama yine de korkltuğu nesne ya da durumdan kaçınır.

Fobiler normal korkulardan yoğunluk, süre, mantık dışılık ve yeti kaybına neden oluşu ile ayrılırlar. Fobik kişide, fobi nesnesi karşısındaki sıkıntı(anksiyete) belirtilerinin( nefes alamama, çarpıntı, baş dönmesi, mide bulantısı, gaz-dışkı-idrara tutamama gibi) dışında başka bir bozukluk genellikle bulunmaz .fobik durumdan ya da nesneden uzaklaşınca, bütün belirtiler yatışır ve kişi bir daha böyle bir duruma girmemeye çalışır, kaçınır.

Örneğin: hayvan korkusu (kedi, köpek, yılan, fare, örümcek,vs), kapalı yer ( asansör, kilitli oda vs) korkusu, açık yer korkusu ( sokak, tiyatro, sinema, vapur, tren, uçak ,tünel, köprü vs), yüz kızarması korkusu, pislik korkusu, gece korkusu, yabancı korkusu, kan-iğne-yara korkusu ...

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>