ANASAYFA HAKKIMIZDA PSİKİYATRİ TEDAVİLER HASTALIKLAR PSİKİYATRİK TESTLER BİZE ULAŞIN
koza psikiyatri

 
 

Panik Atak

E-posta Yazdır PDF

Panik atak Beklenmedik bir anda ve kendiliğinden ortaya çıkan panik atak ve atakların olacağı korkusuyla  ortaya çıkan  bir hastalıktır.

Panik atak'ların temel özelliği , birdenbire nedensiz ve yoğun bir korku , huzursuzluk duygusunun patlak vermesidir. Yaşanan bu yüksek anksiyete (korku) düzeyine dispne ( nefes darlığı) , çarpıntı ,göğüs ağrısı , terleme gibi güçlü bedensel duyumların eşlik etmesi , bulunulan ortamlardan kaçmak ya da uzaklaşmak için yoğun bir istek duyulması panik atak'ın diğer özellikleridir. Panik atak sırasında belirtiler hızla ortaya çıkar ,şiddeti giderek artan bir tempo ile başlangıcından sonraki 10 dk içinde doruğa ulaşır. Panik Atak Genellikle nedensiz, aniden ortaya çıkar .Yaşayanlar bu durumu ‘çok korkutucu ,dehşet verici ve yaşamlarının en kötü deneyimi’ olarak tanımlarlar. Çoğu ‘artık sonunun geldiği’ duygusunu yaşamıştır.Bu belirtileri yaşan kişiler kalp krizi geçirdiğini, felç olacağını, bayılacağını ,kontrolünü kaybedip delireceğini, çoğu kez de öleceğini düşünür.

Genellikle nedensiz, aniden ortaya çıkar .Yaşayanlar bu durumu ‘çok korkutucu ,dehşet verici ve yaşamlarının en kötü deneyimi’ olarak tanımlarlar. Çoğu ‘artık sonunun geldiği’ duygusunu yaşamıştır.Bu belirtileri yaşan kişiler kalp krizi geçirdiğini, felç olacağını, bayılacağını ,kontrolünü kaybedip delireceğini, çoğu kez de öleceğini düşünür. O sırada yapmakta oldukları etkinlikleri sürdürmek güçleşmiş, hatta olanaksız hale gelmiştir. Kendilerini yaşamsal bir tehlike içinde hissederek o ortamdan uzaklaşmaya çabalarlar .

Bazen ataklar gece uykuda da gelebilir, kişi Panik atak genellikle 10 dk içinde sonlanır, ancak süresi birkaç saate kadar uzayabilir.

Panik atak hızla tıbbi yardım arayışına neden olur. Bu kişiler ilk önce acil servislere, daha sonra da iç hastalıkları (dahiliye), kalp hastalıkları(kardiyoloji)ve  sinir hastalıkları( noroloji) uzmanlarına başvururlar.

PANİK ATAK TÜRLERİ:

1. Beklenmedik Ataklar: Nedensiz,birden ortaya çıkan nöbetler. Panik bozuklukta bu tür ataklar vardır.
2. Duruma bağlı olanlar: Korkulan bir kedi, köpek veya başka bir nesneyle yada bir durum karşısında ortaya çıkar.
3. Durumsal yatkınlık gösterilen panik atak 'lar : Genellikle destekleyici bir etken vardır, ama her zaman panik oluşmaz. Örneğin araba kullanırken panik atak oluşmaktadır. Bazen araba kullandıktan sonra panik atak geçirmektedir...
Panik Atak 'ın 13 bedensel bilişsel belirtisi vardır. Bunlardan 4 tanesinin olması nöbet için yeterlidir çoğunlukla 7-10 arası belirti yaşanmaktadır. Nöbet hızlı başlangıçlıdır, 10 dakikada zirveye çıkar. Bazen yarım veya bir saat sürebilir.

PANİK ATAK 'TA GÖRÜLEN BELİRTİLER:

1. Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar...
2. Terleme(Sıcak -Soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi)
3. Titreme, sarsılma, itilme hissi
4. Boğulma ve nefes alamama hali (Boğazda düğümlenme veya bir yumru, tıkanma hissi)
5. Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı, havanın yetmemesi gibi hisler)
6. Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama
7. Bulantı, karında ağrı, şişkinlik , gaz oluşması, geğirti.(Bazen mideden başlayıp boğaza doğru yayılan kalkışma rahatsızlık hali)
8. Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali
9. Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır,cisimler, küçülür her şey bulanıklaşır, ya da depersonalizasyon (Benliğinden ayrılmış olma hali; sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyor ve kişide kendisini hissedememe, algılayamama, kendisine yabancılaşma durumu oluşur.)
10. Panik atak anında kontrolünü kaybedeceği yada çıldıracağı korkusu (Kendisine, çocuklara, çevreye zarar verme korkusu)
11. O esnada "yaşamım buraya kadarmış" duygususu, ölüm korkusu
12. Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar, karıncalanmalar, diken diken olma halleri
13. Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

 

Vajinismus Tedavisi

Depresyon tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Diğer

Vajinismus nedir? Depresyon Nedir? Panik Atak Nedir? Anksiyete (Bunaltı) Bozukluğu
Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar Depresyondan nasıl korunuruz ? Hangi kişiler panik hastalığına daha yatkındır? Obsesif -Kompulsif (Takıntı) Bozukluk
Vajinismus tek tip olarak mı görülür? Çocuk ve Ergenlerde Depresyon Panik bozukluk en sık hangi yaşta ortaya çıkar? Sosyal Fobi
Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Depresyon Belirtileri Nelerdir? Panik atak öldürür mü? Fobiler
İlaç Uygulamanın Tedavide Yeri Var mı? Depresyon belirtileri hep aynımıdır Panik atak ne kadar sürer? Tiroid ve Psikiyatri
Vajinismus Tedavisi Depresyon Tedavisi Panik Atak Tedavisi Psikosomatik Hastalıklar
Telif Hakkı © 2017 Koza Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Dilara KARAHAN Web Tasarımı: TEKNET TASARIM
Uyarı: Bu sitede yer alan hiç bir bilgi bir rahatsızlığın tanısını koymak ya da tedavi etmek amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi yalnızca bir uzmanın yapabileceği işlerdir.
Ruhsal bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatriste ya da klinik psikoloğa baş vurmalısınız.
anlaşmalı kurumlar iletişim ulaşım