ANASAYFA HAKKIMIZDA PSİKİYATRİ TEDAVİLER HASTALIKLAR PSİKİYATRİK TESTLER BİZE ULAŞIN
koza psikiyatri

 
 

Psikosomatik Hastalıklar

E-posta Yazdır PDF

Hastalığın oluşumunda veya alevlenip gerilemesinde ruhsal faktörlerin önemli derecede rol oynadığı kabul edilen bazı organik bozukluklar  ya da fizyopatolojik mekanizmalarla açıklanabilen bozukluklardır.
Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi psikosomatik bozukluklar, dokularda yapısal patolojik değişikliklerle belirli bozukluklar ( peptik  ülser, nörodermatit gibi) ya da fizyopatolojik mekanizmalarla açıklanabilen fizyolojik ve işlevsel değişikliklerle ( esansiyel hipertansiyon ve migren gibi) belirli hastalıklardır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar astım bronşiale, peptik ülser , romatoid artrit , koroner kalp hastalığoı, ülseratif kolit, esansiyel hipertansiyon, norodermatit gibi hastalıklarda ,bu hastalığa yatkın kişilik yapılarının önemli olduğu desteklenmiştir. Bu kişilik yapısı depresyon, öfke, bunaltı( anksiyete), hostilite( kızgınlık) gibi özellikleri kapsamaktadır. Ancak bu duyguların psişik çatışmalardan kaynaklanıyor olduğuna yönelik bir kanıt yoktur. Fakat bu duyguların bozulmuş ego kapasitesi nedeniyle bireyin öfkesini düzenleyememesi ve engellenmeleri tolere edememesiyle açıklanabileceği belirtilmiştir. Ayrıca araştırmalar somatik bozukluklarla duyguların düşünsel işlenişlerindeki defisitler arasında bir bağlantı olduğunu da göstermektedir.
Çok yeni araştırmalara göre yaşayan organizma hiyerarşik olarak düzenlenmiş alt sistemlerin doğrultusal bir süreç içindeki devamıdır. Bu doğrusal süreç hücreler ve organlardan ,bireylere, ailelere ve toplumlara kadar uzanır. Bu sistemin en önemli özelliği değişik alt sistemler arasındaki karşılıklı regülasyondur. Buna göre örneğin kişinin öz saygısında ortaya çıkan bir sorun vücutta herhangi bir organda disregülasyona ve bozukluğa neden olabilir  Psikobiyolojik disregülasyon kavramı , bazı kişilerin neden bazı hastalıklara ve bozukluklara duyarlı olduğunu açıklamaya yardımcı olmaktadır.

Başlangıçta araştırmalara göre 7 tane klasik psikosomatik hastalık olduğu anlaşılmıştır; Bunlar astım bronşiale, peptik ülser , romatoid artrit , koroner kalp hastalığı, ülseratif kolit, esansiyel hipertansiyon, norodermatit ‘dir.
Çalışılan görüşler çerçevesinde klasik yedi hastalığın dışında birçok hastalık da psikosomatik olarak ele alınabilir.. Ör: hiperventilasyon sendromu, gerilim baş ağrıları, migren, bel ağrıları ve fibromyaljiler, şişmanlık, anoreksiye nevroza, hipertiroidizm, psöriazis,  alopesi areata , ürtiker gibi

 

Vajinismus Tedavisi

Depresyon tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Diğer

Vajinismus nedir? Depresyon Nedir? Panik Atak Nedir? Anksiyete (Bunaltı) Bozukluğu
Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar Depresyondan nasıl korunuruz ? Hangi kişiler panik hastalığına daha yatkındır? Obsesif -Kompulsif (Takıntı) Bozukluk
Vajinismus tek tip olarak mı görülür? Çocuk ve Ergenlerde Depresyon Panik bozukluk en sık hangi yaşta ortaya çıkar? Sosyal Fobi
Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Depresyon Belirtileri Nelerdir? Panik atak öldürür mü? Fobiler
İlaç Uygulamanın Tedavide Yeri Var mı? Depresyon belirtileri hep aynımıdır Panik atak ne kadar sürer? Tiroid ve Psikiyatri
Vajinismus Tedavisi Depresyon Tedavisi Panik Atak Tedavisi Psikosomatik Hastalıklar
Telif Hakkı © 2017 Koza Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Dilara KARAHAN Web Tasarımı: TEKNET TASARIM
Uyarı: Bu sitede yer alan hiç bir bilgi bir rahatsızlığın tanısını koymak ya da tedavi etmek amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi yalnızca bir uzmanın yapabileceği işlerdir.
Ruhsal bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatriste ya da klinik psikoloğa baş vurmalısınız.
anlaşmalı kurumlar iletişim ulaşım