ANASAYFA HAKKIMIZDA PSİKİYATRİ TEDAVİLER HASTALIKLAR PSİKİYATRİK TESTLER BİZE ULAŞIN
koza psikiyatri

 
 

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

E-posta Yazdır PDF

Sosyal fobide kişinin başlıca korkusu başkalarının yanında küçük düşeceği, sıkıntı duyacağı ya da utanç duyacağı bir biçimde davranacağı korkusudur. Bu kişiler başkalarıyla etkileşimde bulunmalarını gerektiren ya da bir eylemi başkalarının yanında yerine getirmeleri gereken durumlardan korkarlar ve bunlardan olabildiğince kaçınmaya çalışırlar.


Sık görülen sosyal fobiler şunlardır: başkalarının önünde konuşama-, başkalarının yanında yemek yiyememe ya da yazı yazamama, genel tuvaletleri kullanamama, söyleşileri başlatma ve sürdürememe, karşı cinsle çıkmama, üstleriyle konuşmama, küçük topluluk ve partilere girememe gibi.

Sosyal fobisi olan kişiler korku duydukları toplumsal durumlarda hemen her zaman sıkıntı (anksiyete) belirtileri (nefes alamama, çarpıntı, ellerde –vucutta titreme, sindirim sistemi ile ilgili şikayetler , ishal, kas gerginliği, yüz kızarması ) yaşarlar ,hatta ağır olgularda panik atakları gelişebilir.

Bu kişiler toplumsal durumlarda yaşadıkları sıkıntıyı diğer insanların anlayacağından ve komik duruma düşüp başkalarının kendileriyle ilgili olarak ‘gergin,zayıf, aptal ,zavallı’ gibi yargılarda bulunacağından korkarlar .Çeşitli sosyal durumlarda mahçup olma ve ya rezil olma korkusu yaşarlar. Başkalarının eleştirileri karşısında ciddi korkular gelişebilir. Yaklaşmakta olan toplumsal ya da başkalarının  katılımının olacağı durumlarda çok önceden başlayan belirgin bir beklenti anksiyetesi(sıkıntı) ortaya çıkar.

Ülkemizde tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma, toplulukta özgür davranabilme konularında değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülen bir durumdur. Bunların büyük bir kısmı hastalık düzeyinde bir rahatsızlık olarak ele alınmaz. Fakat kişinin ilişkilerinde ve iş hayatında bozulmalara neden olmaya başlarsa hastalık tanısı konarak tedaviye alınır.

 

Vajinismus Tedavisi

Depresyon tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Diğer

Vajinismus nedir? Depresyon Nedir? Panik Atak Nedir? Anksiyete (Bunaltı) Bozukluğu
Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar Depresyondan nasıl korunuruz ? Hangi kişiler panik hastalığına daha yatkındır? Obsesif -Kompulsif (Takıntı) Bozukluk
Vajinismus tek tip olarak mı görülür? Çocuk ve Ergenlerde Depresyon Panik bozukluk en sık hangi yaşta ortaya çıkar? Sosyal Fobi
Vajinismus Tedavisinde Başarı Oranı Depresyon Belirtileri Nelerdir? Panik atak öldürür mü? Fobiler
İlaç Uygulamanın Tedavide Yeri Var mı? Depresyon belirtileri hep aynımıdır Panik atak ne kadar sürer? Tiroid ve Psikiyatri
Vajinismus Tedavisi Depresyon Tedavisi Panik Atak Tedavisi Psikosomatik Hastalıklar
Telif Hakkı © 2017 Koza Psikiyatri. Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Dilara KARAHAN Web Tasarımı: TEKNET TASARIM
Uyarı: Bu sitede yer alan hiç bir bilgi bir rahatsızlığın tanısını koymak ya da tedavi etmek amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi yalnızca bir uzmanın yapabileceği işlerdir.
Ruhsal bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatriste ya da klinik psikoloğa baş vurmalısınız.
anlaşmalı kurumlar iletişim ulaşım