parallax background

Kadının ilk cinsel ilişkisinde cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar.

Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar
11 Aralık 2017
Vajinismus Tedavisi Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?
11 Aralık 2017

Vajinismus'un Birçok Evliliği Sonlandırdığını Söylemekte Doğru mudur?

Vajinismusun en sık nedenleri psikolojik kaygılardır. Cinsel eğitimim ve bilgilenmenin yetersiz olması, kızlık zarı ve ilk gece korkuları, bekaret konusundaki yoğun kaygılar, cinselliğin kötü ve pis olduğuna dair bilinçaltında var olan düşünceler , cinselliğin tabu olduğu toplumlarda bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutar.

Evlilik ile birlikte yaşanan ilk cinsel birleşme deneyimi ve sorunun ortaya çıkması çifti olumsuz etkiler . Kadın var olan problemden dolayı kendi kadınlığında eksiklik hisseder, eksik olduğu için suçluluk duyar. Erkekte eşe karşı olumsuz duygular , öfkelenme ve istenmedğine dair düşünceler ortaya çıkabilir.

Bazen bu durum erkeğin cinsel fonksiyonlarına yansıyabilir sertleşme ve erken boşalma sorunları yaşanabilir. Kadının bekareti konusunda olumsuz düşünceler ve kaygılar geliştirebilir. Yaşanan sorunun aileler tarafından ögrenilmesi durumu daha da bozup, cözümsüzlüğe iter ve çiftin üzerinde baskı yaratır Yaşanan kırgınlık ve öfkelenmeler , ailelerin sorunun içine dahil olması ile ciftin ilişkisi bozulur , boşanmaya kadar varabilir..

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>