parallax background

Panik Atak Nedir?

Depresyon belirtileri hep aynı yoğunlukta mı yaşanır?
12 Aralık 2017
Hangi kişiler panik hastalığına daha yatkındır?
12 Aralık 2017

Panik Atak Nedir?

Genellikle nedensiz, aniden ortaya çıkar. Yaşayanlar bu durumu çok korkutucu, dehşet verici ve yaşamlarının en kötü deneyimi olarak tanımlarlar. Çoğu artık sonunun geldiği duygusunu yaşamıştır. Bu belirtileri yaşayan kişiler kalp krizi geçirdiğini, felç olacağını, bayılacağını, kontrolünü kaybedip delireceğini, çoğu kez de öleceğini düşünür.

O sırada yapmakta oldukları etkinlikleri sürdürmek güçleşmiş, hatta olanaksız hale gelmiştir. Kendilerini yaşamsal bir tehlike içinde hissederek o ortamdan uzaklaşmaya çabalarlar.

Bazen ataklar gece uykuda da gelebilir, panik atak genellikle 15- 20 dk içinde sonlanır, ancak bazen süresi birkaç saate kadar uzayabilir. Panik atak hızla tıbbi yardım arayışına neden olur. Bu kişiler ilk önce acil servislere, daha sonra da iç hastalıkları (dahiliye), kalp hastalıkları (kardiyoloji) ve sinir hastalıkları (nöroloji) uzmanlarına başvururlar. Yapılan araştırmalarda panik belirtiler öncesinde genelikle bir yakının ölümü, eşinden ayrılma, kişiler arası çatışma gibi sıkıntı verici yaşam olaylarının bulunduğu gösterilmiştir.

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>