parallax background

Vajinismus Tedavisi Görmeyen Kadın Hamile Kalabilir mi?

Kadının ilk cinsel ilişkisinde cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar.
11 Aralık 2017
Tek Seansta Vajinismus Tedavisi Yapıldığını Söyleyen Uzmanlar var. Doğru mudur?
11 Aralık 2017

VAJİNİSMUS'UN BİRÇOK EVLİLİĞİ SONLANDIRDIĞI SÖYLENMEKTE, BU DOĞRU MUDUR?

Vajinismus olan çiftler, tam cinsel birleşme yaşanmadan da cinsel hayatlarını sürdürebilirler. Birleşme olmadan hamile kalma olasılığı düşük de olsa böyle bir ihtimal vardır.Vajinusmus problemi ortadan kalkmadan hamile kalınması ya da çocuk sahibi olunması sorunun geçmesine neden olmaz.

Vajinusmus sorunu olan kadın vajinal girişteki kasılma nedeniyle normal doğum esnasında bebeğin çıkışına izin vermeyecektir. Genellikle normal doğum yapamaz, sezeryan gerekir.Vajinismusun en sık nedenleri psikolojik kaygılardır. Cinsel eğitimim ve bilgilenmenin yetersiz olması, kızlık zarı ve ilk gece korkuları, bekaret konusundaki yoğun kaygılar,cinselliğin kötü ve pis olduğuna dair bilinçaltında var olan düşünceler, cinselliğin tabu olduğu toplumlarda bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutar.

Evlilik ile birlikte yaşanan ilk cinsel birleşme deneyimi ve sorunun ortaya çıkması çifti olumsuz etkiler. Kadın var olan problemden dolayı kendi kadınlığında eksiklik hisseder, eksik olduğu için suçluluk duyar. Erkekte eşe karşı olumsuz duygular, öfkelenme ve istenmedğine dair düşünceler ortaya çıkabilir. Bazen bu durum erkeğin cinsel fonksiyonlarına yansıyabilir sertleşme ve erken boşalma sorunları yaşanabilir. Kadının bekareti konusunda olumsuz düşünceler ve kaygılar geliştirebilir. Yaşanan sorunun aileler tarafından ögrenilmesi durumu daha da bozup, çözümsüzlüğe iter ve çiftin üzerinde baskı yaratır. Yaşanan kırgınlık ve öfkelenmeler, ailelerin sorunun içine dahil olması ile ciftin ilişkisi bozulur, boşanmaya kadar varabilir.. ne gebelik ne de çocuk sahibi olma vajinusmus sorununu ortadan kaldırmaz.

ÜLKEMİZDE BÜYÜK ÇOĞUNLUKLA İKİ TÜR ; yani primer (birincil) vajinismus vakaları görülür. Primer (Birincil) Kadının ilk cinsel ilişkisinde cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar ve kişi cinsel birleşme yaşayamaz.

Sekonder (İkincil) vajinismuslarda ise cinsel ilişki ve birleşme yaşanmış aradan belirli bir süre geçtikten sonra kadının tecavüze uğraması veya eşinin/ partnerinin aldatması ile ortaya çıkabilecek eşi/partneri reddetme durumunda ortaya çıkabilir.

 

Soru Sormak İstiyorum

Psikologlara soracağınız tüm sorular cevap garantili ve ücretsizdir.

//]]>